Szkoła dla Rodziców ZAPISZ SIĘ!

Bycie rodzicem to ciężka praca. Nawet jeśli byłoby to nasze jedyne zajęcie, wymagałoby wiele wysiłku. A przecież każdy z nas jest odpowiedzialny za wiele różnych spraw. Różne potrzeby, oczekiwania, zobowiązania i umowy walczą o naszą uwagę, czas i zaangażowanie. Czujemy się spięci, czasem wybuchamy złością.

Każdy z nas próbuje wychowywać dziecko zgodnie ze sobą. Ale jakże często przekonujemy się, że sprawy nie układają się zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
W codziennych zmaganiach z dziećmi skazani jesteśmy na ciągłą utratę złudzeń. Spokój, serdeczność, atmosfera odprężenia, które, jak nam się wydaje, powinny nam towarzyszyć, łatwo przeradzają się w nerwowość i irytację. Głos nabiera tonu wyrażającego rozdrażnienie i czujemy jak z minuty na minutę tracimy cierpliwość.

Rodzice przeżywają różnego rodzaju presje wewnętrzne i zewnętrzne. Zastanawiają się, czy są dobrymi rodzicami i opiekunami. Często mają dylematy jak postąpić. Presję wywiera również otoczenie: sąsiedzi, znajomi. Jedni oceniają rodziców i opiekunów. Inni „radzą”, jak należy postąpić. Często stawiają też różnego rodzaju oskarżenia i zarzuty. To wszystko nie pozostaje bez wpływu na codzienne funkcjonowanie.

Rodzic nigdy też nie uniknie popełniania błędów. Każdy rodzic może akceptować samego siebie jako człowieka, który ma w stosunku do dziecka zarówno pozytywne, jak i negatywne odczucia. Nie trzeba odsuwać na bok własnych potrzeb i poświęcać się całkowicie dla dzieci.

Kłopoty wychowawcze, trudności dnia codziennego, sytuacje konfliktowe sprawiają, że zapał i energia gdzieś się „ulatniają”. Obniża się nasze poczucie wartości i sympatia wobec samych siebie. Trudno się zmobilizować do codziennych zmagań. Zaczynamy unikać różnych trudnych sytuacji, czasem reagujemy agresją.

Jeśli martwi Cię złość, którą odczuwasz wobec dziecka, i jej negatywne skutki dla jego rozwoju, dostarczymy Tobie narzędzi do przeprowadzenia rzeczywistej i trwałej przemiany w sposobach rozwiązywania trudności, które odczuwasz w kontakcie z dzieckiem.

Uczestnictwo w cyklu zajęć Szkoła dla Rodziców prowadzi do polepszenia osobistego funkcjonowania uczestników.

Pomaga udoskonalić umiejętności radzenia sobie z codziennymi problemami wychowawczymi. Pomaga rodzicom tworzyć taką relację z dzieckiem, w której zarówno oni jak i dziecko czują się komfortowo oraz mają możliwość realizacji swoich potrzeb w jak najpełniejszym stopniu.

Warsztaty dostarczą Wam wiedzy i możliwości przećwiczenia jej w bezpiecznych warunkach.

Tematyka zajęć obejmuje:

  • nawiązywanie relacji opartej na zaufaniu,

  • radzenie sobie z emocjami oraz kształtowanie umiejętności przejmowania odpowiedzialności za swoje uczucia,

  • efektywne słuchanie i formułowanie bezpiecznych (nieoceniających) komunikatów, służących innej osobie do poszukiwania swoich rozwiązań na miarę swoich możliwości w danej sytuacji,

  • zachęcanie dzieci do współpracy, np. przy wypełnianiu domowych obowiązków (i jak to osiągnąć bez karania),

  • konstruowanie pochwał pomagających dziecku kształtować samodzielność,

  • uwalnianie dzieci od grania ról

  • rozpoznawanie swoich oczekiwań wobec siebie jako rodzica oraz wobec dziecka.

 

Proponujemy cykl sześciu dwugodzinnych spotkań. Ilość miejsc: 7 par rodziców (mozna także przyjść samemu).

 

Szkołę dla Rodziców prowadzą współpracujący z Centrum Psychoterapii ERGO trenerzy umiejętności wychowawczych z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym Aneta Szczepaniak (pedagog) i Mariusz Nowicki (psycholog).

Możliwe jest też odbycie cyklu spotkań dla jednej pary (wówczas prowadzi je sama Aneta Szczepaniak).