Terapia dla par

Terapia dla par - Poznań

Terapia dla par jest procesem, który ma pomóc partnerom uzdrowić, wzmocnić lub ulepszyć ich związek. Bez względu na to, jak długo trwa, mogą pojawić się w nim trudności, których partnerzy nie są w stanie sami rozwiązać. Często mają one źródło w nieżegnanych konfliktach, do których ciągle się powraca, odmiennym patrzeniu na istotne kwestie w związku, takie jak sposób wychowywania dzieci, kontakty z rodzicami partnerów, niesatysfakcjonujący podział obowiązków lub poświęcanie zbyt wiele czasu pracy zamiast związkowi. Pretekstów do kłótni może być bardzo wiele, a problemy “zamiatane pod dywan” piętrzą się tak długo, aż wypełnią całą przestrzeń w relacji, w której zabraknie miejsca na zaufanie, wsparcie, bliskość, wspólne spędzanie czasu oraz radość z bycia razem.

Kiedy warto zgłosić się na terapię dla par w Poznaniu?

Wiele par decyduje się na odwiedzenie terapeuty w ostateczności, kiedy już relacja chyli się ku upadkowi. Niejednokrotnie czynnikiem motywującym jest zdrada, będąca zwykle efektem długotrwałych nieporozumień w relacji. Nie warto jednak zwlekać z podjęciem terapii do momentu, w którym już partnerom zupełnie nie będzie zależeć na kontynuowaniu związku. Kiedy zatem terapia dla par może okazać się pomocna dla relacji?

Do naszego centrum w Poznaniu warto się zgłosić wtedy, kiedy coraz częściej nie rozumiemy przyczyn zachowania partnera, a także sami nie czujemy się zrozumiani lub mamy wrażenie, że partner nie poświęca nam wystarczająco dużo czasu, jeśli mamy wrażenie, że pomimo spędzania czasu razem czujemy się obco oraz męczy nas poczucie osamotnienia. Terapia dla par będzie również dobrym wyborem, kiedy zauważymy, że partner przestaje być dla nas atrakcyjny i zaczynamy rozglądać się za kimś innym. W sytuacjach, w których czujemy się uzależnieni od drugiej osoby, a do tego jeden z partnerów poniża drugiego, terapia może okazać się niemalże niezbędna.

Jak wygląda terapia dla par w mieście Poznań?

Terapia dla par prowadzona jest przez nas w autorski sposób łączący rozumienie psychodynamiczne z technikami wywodzącymi się z psychoterapii systemowej, ericksonowskiej i skoncentrowanej na rozwiązaniu. Pozwala nam to odkryć przyczynę problemu i daje możliwość pracy nad bliskością w związku. Spotkania odbywają się co tydzień, trwają 70 minut i są prowadzone  przez Agnieszkę Narkiewicz-Nowak.

Czas trwania terapii zależy od wielu czynników i jest określany przez parę wspólnie z terapeutą. Może okazać się, że będzie to proces stosunkowo krótkotrwały, nakierunkowany na rozwiązanie konkretnego problemu lub też może trwać do dwóch lat, kiedy obszar do pracy jest rozległy lub skomplikowany. Szacunkowy czas zwykle określa się po kilku pierwszych spotkaniach, po wstępnym rozpoznaniu zagadnienia, z którym zgłasza się para. Bez względu na czas trwania, terapia dla par zawsze jest nastawiona na efektywną komunikację w związku, która stanowi drogę do odbudowania zachwianej relacji.

Co, jeśli jednak tylko jednego z partnerów interesuje terapia dla par, a drugi nie chce wziąć w niej udziału? Zapraszamy wtedy do indywidualnych rozmów z terapeutą. Wewnętrzna zmiana jednego z partnerów również może wpłynąć na funkcjonowanie całej relacji, jak również może okazać się motywacją dla drugiej osoby do podjęcia pracy nad związkiem.